Talare från våra möten

Vi har sammanställt en lista med alla föreläsare från Tvätteriförbundets årsmöten – inklusive 2019 års evenemang.

Årsmötet börjar om

Dag(ar)

:

Timme(s)

:

Minut(er)

:

Andra(s)

Koncernchefer
  • Tommy Larsson, Rörläggaren
  • Erik Selin, Balder
  • Per Bertland, Beijer Ref
  • Jens Henriksson, Folksam
  • Ilija Batljan, Samhällsbyggnadsbolaget
Andra entreprenörer
  • Jonas Birgersson, Space Media Network

  • Peter Pikulik, PKLK Bryggeri
Stadsråd
  • Anders Björck (m)
  • Sven-Otto Littorin (m)
Partiledare
  • Partiledare
  • Lars Ohly (v)
Riksdagsledamöter
  • Allan Widman, (L)
  • Boriana Åberg (m)
  • Per Åsling (c)
  • Fredrik Christensson (c)
  • Penilla Gunther (kd)
  • Lars Hjälmered (m)
  • Krister Örnfjäder (s)
  • Per-Arne Håkansson (s)
  • Rasmus Ling (mp)
EU-parlamentariker
  • Olle Ludvigsson (s)
  • Christofer Fjellner (m)
Kommunalråd/kf ordförande
  • Lars V Andersson (c), Lund
  • Andreas Schönström (s), Malmö

  • Kent Andersson (s), Malmö

  • Stig Agnåker (c), Falkenberg

  • David Lega (kd), Göteborg

Myndigheter
  • Lena Stig, Naturvårdsverket
  • Pia Bergman, Skatteverket
  • Jenny Grahn, Skatteverket
  • Jens Holm, Arbetsmiljöverket
  • Mona Mårtensson och Susanne Borgelius, Arbetsförmedlingen
  • Anna Christiansson och Elisabeth Åberg, Upphandlingsmyndigheten
  • Stefan Pettersson och Jonas Jonsson, SCB
  • Sanela Ovcina, Krimnalvården
Kundsegment
  • AnnSofie Lanner, Scandic Hotels
  • Martin Löfgren, Scandic Hotels
Media och opinionsbildare
  • Stig-Björn Ljunggren
  • Heidi Avellan
  • Sofia Nerbrand
  • Widar Andersson
  • Stefan Fölster
  • Magnus Ehrenberg
Författare och estradörer
  • Björn Ranelid

  • Lena Frisk

  • Martin Ranelid

  • Mats Rimton

  • Victor Duse
Utveckling och forskning
  • Maria Elander, IVL

  • Stefan Poldrugac, Sysav

  • Weine Wiqvist, Delegationen för cirkulär ekonomi

  • Linnea Turnstedt, CSR Skåne

  • Sven-Olov Daunfeldt, Handelns Forskningsinstitut
Textilhögskolan
  • Malin Larsson
  • Annie Nilsson,
  • Jonas Larsson,
  • Stig Nilsson
  • Therese Sjöblom
Branschprofiler och samarbetspartners
  • Henrik Almström, Modity
  • Johannes Schmid-Wiedersheim, Messe Frankfurt
  • Michael Maagaard, midtVask
  • Karim Ben M’Barek, Washa Aps
  • Birgit Jussen, Dipl.-Ing, Quality Matters
  • Peter Beirholm Beirholms Væverier A/S
  • Simon Lambert, Christeyns
  • Jan Paul van Veenendaal, WSP Systems
  • Robert Eriksson, JENSEN-GROUP
  • Iris Jeglitza-Moshage, Messe Frankfurt
  • Selma Terzic, Textilia
  • Taina Flink, ÅF Infrastruktur
  • Christer Palmqvist, cDoc
  • Olof Norrlöw, cDoc
  • Kent Sahlgren, cDoc
  • Joe Ricci, TRSA
  • Lene Jul, Fristads